Therapia

Серцево-судинна система і вузликовий поліартеріїт

Г.В. Мостбауер, канд. мед. наук, М.Б. Джус, канд. мед. наук, А.Б. Безродний, канд. мед. наук, М.І. Шевчук, Національний медичний університет імені О.О. Богомольця

Серцево-судинні захворювання є однією з основних причин смертності в усьому світі. За даними ВООЗ щорічно від інфаркту міокарда (ІМ) та інших захворювань серцевосудинної системи (ССС) помирають 17 млн осіб [18]. За прогнозами, до 2030 р. приблизно 23,3 млн осіб загинуть внаслідок серцево-судинних захворювань [18, 44]. Однією з причин розвитку патології ССС, хоча й рідкісною, є системні васкуліти (СВ), які погіршують прогноз захворювання у таких пацієнтів. Складність своєчасної діагностики СВ і, зокрема, ураження серця та призначення оптимального лікування обумовлено субклінічним перебігом патології ССС.

Одним із СВ, при якому виникають ураження серця, є вузликовий поліартеріїт (ВП) — некротизуючий васкуліт середніх і дрібних артерій без гломерулонефриту чи васкуліту артеріол, капілярів або венул, який не асоціюється з антинейтрофільними цитоплазматичними антитілами [34].

Одним із перших ВП описав патологоанатом Карл Рокитанський у 1852 р. в трактаті про аневризму, в якому повідомив про системне вузликове аневризматичне ураження артерій (окрім артерій головного мозку), виразки товстого кишечника та інфаркти нирок у 23-річного пацієнта [61]. Через 35 років H. Eppinger провів мікроскопічне дослідження тканин і підтвердив наявність некротизуючого васкуліту в місцях утворення аневризм [14]. У 1866 р.

A. Kussmaul і R. Maier уперше дали клініко-морфологічну характеристику ВП [40]. Так, за даними аутопсії 27-річного пацієнта з лихоманкою, зменшенням маси тіла, абдомінальним болем і полінейропатією було виявлено сегментарне запалення артерій малого і середнього калібру з вузликами у різних органах і системах (серце, нирки, печінка, селезінка, кишечник, шкіра). Результати гістологічного дослідження підтвердили наявність запалення і некрозу артерій у місцях утворення вузликів. Дослідники виділили це захворювання в окрему нозологічну форму і дали їй назву «вузликовий періартеріїт».

Епідеміологія. В Європі захворюваність на ВП коливається від 0 до 1,6 випадку на 1 млн населення, а поширеність становить близько 31 випадку на 1 млн населення [28]. Щорічна захворюваність коливається від 1,6 випадку на 1 млн населення у Південній Швеції до 4,6 випадку на 1 млн — в Англії та 30,7 випадку на 1 млн — у Франції [42, 65]. Середній вік пацієнтів на момент встановлення діагнозу ВП становить 51 рік. Частіше хворіють чоловіки [28].

Етіологія та патогенез ВП невідомі [73]. Виникненню ВП часто передують вакцинація, інсоляція, прийом медикаментів, пологи. Окрім того, розвиток ВП пов'язують з вірусом гепатиту В (HBV), гепатиту С, вітряної віспи, парвовірусом B-19, цитомегаловірусом тощо [30, 63, 70]. Є повідомлення про асоціацію ВП і вірусу імунодефіциту людини, туберкульозу [32, 57].

Патоморфологія. При ВП виявляють фібриноїдний некроз м'язової оболонки артерій малого та середнього калібру, запалення з інфільтрацією Т-лімфоцитами, макрофагами та нейтрофільними гранулоцитами і проліферацію фібробластів, фіброз (залежно від стадії патологічного процесу) з утворенням аневризм, дисекції, потовщенням стінок, стенозом і тромбозом [6, 27, 33, 45, 47].

Клінічна картина. ВП може вражати будь-які органи, але найчастіше — нирки, шкіру, суглоби, периферичну нервову систему кишечника (табл. 1) [15, 33, 68]. Захворювання характеризується ураженням нирок внаслідок васкуліту артерій середнього калібру, розвитком інфаркту нирок, ниркової недостатності і злоякісної артеріальної гіпертензії (АГ) [21]. Результати досліджень, проведених C. Trepo et al., показали, що гастроінтестинальні прояви, злоякісна АГ, інфаркт нирок і орхоепідидиміт більш поширені при HBV-асоційованому ВП [70]. До маркерів несприятливого прогнозу при ВП належить ішемія або інфаркт головного мозку, кишечника, нирок і серця [16].

(...)

Полностью статью читайте в печатной версии журнала

 

Для оформления редакционной подписки на журнал Therapia вы можте самостоятельно скачать,  заполнить, оплатить и выслать нам купон-заказ и квитанцию (АКЦИЯ!)

а можете позвонить или написать в наш отдел подписки:

Виктория Мартыненко, Инна Дмитриева тел.: +38 (044) 498-06-73,

e-mail: trade@umb.com.ua,  dmitrieva@umb.com.ua