Therapia

Внесок М.Д. Стражеска та його школи у розвиток військово-польової терапії в роки Другої світової війни (Частина 2)

М.П. Бойчак, д. мед. наук, Українська військово-медична академія

Продовження. Початок див. в Therapia 2016, № 1 (105), с. 62–64.

Вивчення проблеми раневої інфекції і раневого сепсису

Уже в перші місяці війни стало зрозуміло, що раневий сепсис — це одне із найважчих і найпоширеніших ускладнень вогнепальних поранень. Високі показники летальності цього ускладнення на перших етапах війни змусили клініцистів досконало вивчати цю патологію. Досвід повсякденної консультативної роботи в евакогоспіталях показав, що відсутність точних даних про патологічну сутність раневого сепсису, заходів для його попередження значною мірою обумовлювало високий рівень летальності.

М.Д. Стражеско ще перед початком війни вивчав проблеми госпітального сепсису. Ним та його співробітниками було опубліковано низку робіт, присвячених питанням етіології, патогенезу, клініки та лікування сепсису. Приступивши до вивчення раневого сепсису, Микола Дмитрович побачив багато спільного із сепсисом мирного часу, але водночас виявив немало особливостей його перебігу.

Раневий сепсис в умовах війни розвивався після великих та глибоких поранень м'яких тканин з їх масивним руйнуванням, після осколкових переломів кісток і проникаючих поранень великих суглобів зі значним інфікуванням рани. Ризик поширення інфекції підвищувався внаслідок недостатньої, нерідко несвоєчасної обробки рани, особливо коли на неї накладали глухий шов або глуху гіпсову пов'язку. У таких випадках у рані залишалось багато мертвих тканин, сторонніх тіл у вигляді фрагментів кісток, осколків від снарядів і велика кількість різних мікроорганізмів. М.Д. Стражеско звернув увагу, що такий перебіг поранення нерідко спостерігали у бійців, втомлених під час боїв та маршів, ослаблених від переохолодження, неповноцінного харчування. Під впливом цих та інших чинників реактивність організму людини змінювалась, і гнійні інфекції стали протікати не так як у мирний час. Микола Дмитрович писав: «Травма мирного часу, наприклад, при автомобільній або залізничній катастрофі завдає шкоди цілком здоровій людині, яка добре харчувалась і не втомлена, і інфекція, що розвивається в рані, натрапляє на нормальну місцеву і загальну реакцію організму. Допомога такому пораненому надається у найкоротший строк після поранення, внаслідок чого кровотеча не досягає великих розмірів. Пораненого швидко госпіталізують і він лишається в лікувальному закладі до одужання або смерті. Інша справа, коли така ж травма виникає у результаті попадання кулі, особливо розривної, осколків снаряда, бомби або міни, причому відбувається не тільки глибоке поранення з пошкодженням кісток і суглобів, але тканини підпадають розчавленню, а в рані залишаються осколки снаряда, найчастіше множинні. Рану отримує втомлений походом,

боєм боєць, який довго жив у вогкості, на холоді, іноді нераціонально і недостатньо харчувався, нерідко переживав перед тим весь жах бомбардування і атаки. Поранений, особливо при відступі армії, часто довго лежить на полі бою, стікаючи кров'ю і нерідко в шоковому стані, а перша хірургічна допомога часто надається йому через кілька годин. До госпітального закладу він потрапляє здебільшого на кінець доби після поранення і не лишається в першому госпіталі до одужання, а підпадає багатоетапній тривалій евакуації. Такий боєць уже на момент поранення, природно, має іншу реактивність проти тієї, що була у нього мирного часу. Якщо взяти до уваги всі згадані впливи, стає зрозумілим, що боєць у таких умовах легко втрачає свою опірність до гнійної інфекції, яка ускладнює рану, і легше захворює на сепсис»[23].

М.Д. Стражеском були сформульовані чіткі уявлення про етіологію сепсису.

(...)

 

Полностью статью читайте в печатной версии журнала

Для оформления подписки на журнал Therapia вы можте самостоятельно скачать,  заполнить, оплатить и выслать нам купон-заказ и квитанцию

а можете позвонить или написать в наш отдел подписки:

Виктория Мартыненко, Инна Дмитриева тел.: +38 (044) 498-06-73,

e-mail: trade@ums.kiev.ua,  dmitrieva@umb.com.ua